مایکروسافت نیز وارد متاورس می‌شود

مایکروسافت و متاورس

یکی از موضوعات بسیار بحث‌برانگیز حوزه فناوری که این روزها مورد توجه قرار گرفته متاورس (Metaverse) است. این مفهوم جدید به سرعت توانسته جای خود را در قلب کمپانی‌های بزرگ دنیا مانند فیسبوک و مایکروسافت باز کند.

در همین راستا، شرکت مایکروسافت قصد دارد به جدیدترین غول فناوری در جهت کشف فرصت‌های مرتبط با مفاهیم متاورس تبدیل شود. به عبارتی مایکروسافت به دنبال ایجاد نقش محوری در معماری متاورس است.

مایکروسافت ایگنایت

در کنفرانس سالیانه ایگنایت (Ignite)، شرکت مایکروسافت اعلام کرد که قصد دارد پایه‌ای برای خدمات ابری خود ایجاد نماید که مبتنی بر متاورس است.

 

توسعه مش

یکی از جذاب‌ترین اخبار فناوری که این روزها مورد توجه قرار گرفته، افزودن سرویس ارتباط هولوگرافیک با نام مایکروسافت مش (Microsoft Mesh) به پلتفرم تیمز (Teams) بوده است.

حرکت مشاغل و کارمندان به سوی رفتار کاری هیبریدی، این نیاز را مطرح نموده که تیم مایکروسافت در پروژه مش بخواهد اختلاف‌های میان حضور فیزیکی و دیجیتالی را از بین ببرد.

بر اساس گفته‌ها در نیمه اول سال 2022 شاهد دسترسی کاربران مایکروسافت تیمز  به مش خواهیم بود.

 

یکی از مهمترین مسائلی که به سرعت باید مورد توجه قرار گیرد دسترسی مناسب مشتریان و کاربران به سرویس‌های داینامیک (مانند خورده فروشان) است. در همین راستا مایکروسافت با فرا رسیدن ماه آینده و ارائه سرویس خود به کسب‌وکارها، امکانی را فراهم می‌آورد تا کاربران بتوانند با هر فضایی ارتباط ایجاد کنند. ابعاد این فضا می‌تواند از خورده فروشی تا کمپانی‌های بزرگ متفاوت باشد.

 

مایکروسافت و متاورس ها

اگرچه امسال اصطلاح متاوس به شکل‌های گوناگون توسط شرکت‌ها و فناوری‌های جدید مطرح شده است، اما هنوز تعریف جامع و صحیحی از آن در دسترس وجود ندارد.

 

طبق تعریف مایکروسافت، متاورس دنیای دیجیتال پایدار است که با جنبه‌های متفاوت دنیای فیزیکی مانند افراد، مکان‌ها و اشیا ارتباط دارد. به عبارت دیگر متاورس تجارب مشترک را میان جهان فیزیکی و دیجیتال را برای کاربران امکان‌پذیر می‌کند.

همان‌طور که گفته شد، مایکروسافت به دنبال ارائه راه‌حل‌هایی است که دسترسی و ارتباط را برای افراد تسهیل می‌کند. مشابه این راه‌حل را می‌توان همچون دهه 1990 دانست که مایکروسافت به آگاهی بخشی نسبت به وب می‌پرداخت در حالی که این فناوری هنوز ناشناخته بود.

 

برای افرادی که هنوز متوجه نشده‌اند، می‌توان گفت متاورس فضایی است که در آن فناوری‌هایی مانند واقعیت مجازی (VR) و افزوده (فرامجازی) با ابزارهای چون خدمات ویدئو کنفرانس، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و… ترکیب می‌شود تا راه‌های جدیدی برای تعامل افراد از راه دور ایجاد کنند. این تعامل‌ها می‌توانند در راستای اهداف حرفه‌ای و یا تفریحی باشند.

 

به گفته معاون شرکت مایکروسافت، فرانک ایکس.شاو (Frank X. Shaw)، مایکروکلود (سرویس خدمات ابری مایکروسافت) دارای امکانات متعددی است که آن را برای پشتیبانی از متاورس به یک گزینه ایده‌ال تبدیل می‌کند. قابلیت اینترنت اشیا (IoT)، سرویس‌های واقعیت ترکیبی مانند مش و منابع مبتنی بر هوش مصنوعی (برای ایجاد تعاملات طبیعی از طریق مدل‌های یادگیری ماشین و بینایی) از جمله این قابلیت‌ها است.

 

منبع: TechRadar

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهرزومهبلاگارتباط با من